הטוב, הרע והאזהרה

מהי באמת חלוקת העבודה בין שני סוגי הכולסטרול?

סירה קטנה עם מקררים ופחיות של קוקה קולה.
יאכטה, ועליה סמל מסחרי של האגן דאז.
אנייה גדולה יותר, ועליה חומרי בניין.
אלו חלק מהמראות שהעלו חיוך על פניי ושמורות בזיכרוני מהטיול בוונציה היפיפייה.

כולם מכירים ויודעים שיש כולסטרול טוב ויש כולסטרול רע.
אנשים רבים נוטים לחשוב שאין צורך בכולסטרול בכלל ושאם ניתן לא לצרוך אותו, עדיף כך.
האם באמת אין צורך בכלל בכולסטרול? ממש לא.
האם הכולסטרול הרע הרוויח את שמו ביושר? לא בטוח.
נעשה קצת סדר בנושא, נענה על השאלות וגם נבין את הקשר לעיר ונציה.
הכולסטרול הוא רכיב שומני בגוף. את הכולסטרול אנחנו מקבלים מכל מאכל שמקורו מן החי: עוף, בשר, דגים, וגם חלב וביצים. גם אם לא נאכל שום מוצר מן החי, גוף האדם ידע לייצר מולקולה זו.
לכולסטרול מספר תפקידים בגוף, כמו למשל: מרכיב חשוב בספיגה ובפירוק של שומנים, קשור לוויטמין D, מרכיב חשוב בציפוי המיאלין, כלומר, ציפוי ובידוד סביב חוטי העצבים.
25% מהמוח שלנו הוא כולסטרול, מישהו מוכן לוותר על כך?!
התפקיד האחרון הוא לשמש מעטפת או ציפוי לכל תא.
למעשה, כל תא חייב את המעטפת הזו, את השכבה השומנית שעוטפת אותו, את הכולסטרול.
גם הכולסטרול הטוב שנקרא HDL, וגם הכולסטרול הרע שנקרא LDL, שניהם מרכיבים חלבוניים ומטרתם הובלת שומנים וכולסטרול בדם ממקום למקום. LDL – מוביל מהכבד אל התאים, HDL – מוביל מהתאים אל הכבד. אניות שירות שומניות ששטות על מצע מימי.
כלי הדם בגוף בנויים מצינורות בקטרים שונים (נימים, ורידים, עורקים), והחלק הפנימי ביותר שבא במגע עם הדם נקרא אנדותל. לשכבה דקה זו יש בלאי טבעי והיא נפגעת פעמים רבות. ברם, "אשר יצר את האדם בחכמה" – הגוף מרפא כל הזמן את הפגיעות האלו. כיצד נגרמות פגיעות אלו או מי גורם להן? עישון, סטרס ולחץ נפשי, אוכל לא בריא וגם פגיעה ושחיקה טבעית שנגרמות עקב מעבר של כל מיני חלקיקים בדם.
מי לדעתכם מתקן את הפגיעות הללו? הכולסטרול הטוב או הכולסטרול הרע?
הכולסטרול הרע כמובן. לאזור הפגוע מגיעה 'סירה' עם הכולסטרול הרע, וזה האחרון מתקן וסותם את האזור הפגוע. אבל, ופה מגיע האבל הגדול, הכולסטרול הרע סותם את החור הפגוע בשכבה עבה מדי.
החור אמנם נסגר, אבל ישנה גם בליטה של כולסטרול רע לתוך צינור הדם. זרימת הדם בצינור תהיה מעכשיו פחות טובה, ובמצב קיצוני יכול לגרום לסתימת עורקים. בשל כך זכה הכולסטרול הרע בשמו.
'סירה' נוספת, ובה הכולסטרול הטוב, מגיעה לאזור המתוקן, מנקה ומשייפת את עודפי התיקון הקודם, ובזכות פעולה זו לא תהיה בליטה ושקיעה בתוך הצינור וזרימת הדם תהיה מיטבית.
ה- HDL לוקח את עודפי ה-LDL חזרה לכבד לטיפול ולמחזור.
עד כאן הכול טוב ויפה – כולסטרול רע מתקן פגיעות בשכבת האנדותל, כולסטרול טוב מנקה את עודפי התיקון הקודם. ובכל זאת ייתכנו שתי בעיות:
בעיה ראשונה – אוכל לא בריא, עישון ולחץ נפשי גורמים למספר רב של פגיעות, הכולסטרול הרע קיים בערכים גבוהים, אבל אין מספיק כולסטרול טוב שישפשף ויפנה את עודפי הכולסטרול הרע.
בעיה שנייה – הכולסטרול הרע פוגש חמצון או סוכר והוא מתקשה הרבה יותר בתוך כלי הדם, עד כדי כך שהכולסטרול הטוב לא מצליח לנקות אותו, וממילא נוצרים משקעים בכלי הדם. אלו הם אותם משקעים שלאורך זמן עלולים לסכן את חיינו.
ניתן להבין שאין כולסטרול רע, אנחנו זקוקים לכולסטרול משני הסוגים. אם נפחית את הפגיעות בכלי הדם שנגרמות כתוצאה מסטרס, מעישון וממאכלים לא בריאים, אם נימנע מסוכר שפוגש LDL ומעבה אותו – נעשה לעצמנו רק טוב.
ומכיוון שהטור מתארח בעלון נופשים, אמליץ לכם לבקר בוונציה, ליהנות מעיר קסומה זו, לשוט ולטייל גם אל שני האיים הקרובים – בוראנו ומוראנו.
אל תוותרו על איים אלו. אל תוותרו על הבריאות.
בכל מקרה של שינוי אורח חיים וכן מי שנוטל תרופות באופן קבוע, יש להתייעץ עם מטפל מקצועי או עם רופא.

‘עמי חי בריא’
ami3030319@gmail.com
הכותב הוא מרצה ומדריך לבריאות, שמחה ותזונה נכונה

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות