ותדריכנו לשלום

תפילת הדרך היא רגע של התכווננות הכרחית, רגע לפני התנעת הרכב - וההתנעה של עצמנו לנהוג באחריות

"וְיַעֲקֹב הָלַךְ לְדַרְכּוֹ וַיִּפְגְּעוּ בוֹ מַלְאֲכֵי אֱלֹקים
וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב כַּאֲשֶׁר רָאָם מַחֲנֵה אֱלֹקים זֶה וַיִּקְרָא שֵׁם הַמָּקוֹם הַהוּא מַחֲנָיִם"

יש הנוהגים לומר שלוש פעמים פסוקים אלו, מסוף פרשת השבוע, לאחר אמירת תפילת הדרך.
נהג אחד שנוהג לומר פסוקים אלו, אני מכיר מקרוב. מגיל ילדות אני זוכר את אבי-מורי מוסיף פסוקים אלו בסיום כל תפילת הדרך. אבי, שי יוגב – שכותב גם הוא בעלון זה תחת השם "שי עולמי" – מדריך ומטייל בכל העולם, אומר ואמר פעמים רבות גם תפילת הדרך לטיסה ותפילת הדרך להפלגה. כאשר חז"ל חיברו את תפילת הדרך עדיין לא היו מטוסים וגם לא מכוניות, ותפילות הדרך לטיסה ולהפלגה חוברו זמן רב לאחר תקופת חז"ל. ישנה תפילת הדרך להפלגה שמיוחסת לרמב"ן.
לפני שנים ספורות נחשפתי לתפילת דרך שונה ומעודכנת. תפילת הדרך לנהג ולנהגת שחוברה לפני מספר שנים ע"י הרב דוד מישלוב. תפילה זו, מדגיש הרב מישלוב, לא מחליפה את תפילת הדרך שתיקנו חז"ל אלא זוהי תפילה נוספת שנכונה למציאות החיים שלנו.

כאשר כותבים בגוגל את המילים "הסחת דעת" האפשרויות הראשונות שעולות הן "הסחת דעת בכביש" ו"הסחת דעת בנהיגה". לפני כל נהיגה אנחנו מחויבים להפנים את העובדה שתאונות קורות כל הזמן וגובות חיי אדם. גם הנסיעות הקצרות ביותר וגם ההקפצות הקטנות של הילד לרחוב הסמוך או בתוך השכונה הן בגדר סכנה, וכל הסחת דעת מהכביש ומהנהיגה עלולות להסתיים באסון.
"יש לומר בנחת, לפני התנעת הרכב" – מנחה או מציע הרב מישלוב.
דווקא בימינו, בשעות הלחץ של הבוקר, לפני התחלת הנסיעה והרצון להגיע בזמן לתפילה או לעבודה או לכל צורך אחר, מדריך אותנו הרב מישלוב לשבת בנחת בכיסא הנהג, לא להתחיל את הנסיעה, לא להיות בלחץ, אלא להירגע ופשוט להתפלל. להתפלל שנבין את גודל האחריות שבכל אחיזה בהגה ובכל נסיעה בכביש, להתפלל שלא נסיח דעתנו לאורך כל הנהיגה, שננהג בסבלנות, שנתחשב בזולת, שנשמור על החיים ועל שלמות הגוף של כל אדם ברכב ומחוץ לרכב.
האומרים תפילה זו בנחת ולפני ההתנעה (של הרכב ושלנו) – לא רק מביעים בקשתם בפני בורא עולם, אלא קודם כול משפיעים על עצמם לנהוג אחרת.
***
טור זה נכתב לפני תאונת הדרכים המחרידה בה נספתה משפחת עטר ז"ל מהישוב פסגות.
לאחר התאונה, רבים התייחסו לנושא זה וביניהם גם הרב אליעזר מלמד ואף הוא כותב: "אולם נראה שכיום לאחר שהגענו למסקנה שטוב לברך גם על נסיעה עירונית, המקום הנכון לאמירת תפילת הדרך הוא בעת שמתיישבים במכונית לפני התחלת הנסיעה".
מה עושים? כאשר נכנסים לרכב בפעם הראשונה בכל יום,
אומרים הן את תפילת הדרך שקבעו לנו חז"ל והן את תפילת הדרך הנוספת בכוונה ומתוך הכתב, לא מסיחים את הדעת מהנהיגה, מורידים מהירות ונוהגים באדיבות.

'עמי חי בריא'
ami3030319@gmail.com
הכותב הוא מרצה ומדריך לבריאות, שמחה ותזונה נכונה

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ"ך "שער השמיים" – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות