תודעה של תודה

כיצד משפרת הכרת הטובה את איכות החיים?

"אם אתה יודע לקרוא את זה, תודה למורה שלך" (פלוני)
על תודה, בית מקדש ובריאות בשורות הבאות.
במדרש נאמר:" אמר רבי פנחס בשם רבי לוי: כל הקרבנות בטלים וקרבן תודה אינו בטל לעולם".
מה כל כך מיוחד בקרבן זה שהוא היחיד שלא יתבטל?
ר' צדוק הכהן מלובלין בספרו 'פרי צדיק' מסביר שלקרבן תודה אין מהות של תיקון או כפרה על חטא, אלא קרבן שמהותו הודאה והדבקות בה' יתברך בשל כל החסדים שהוא גומל אתנו ואותנו, לכן קרבן זה לא יתבטל לעתיד לבוא. במציאות העתידית, ממשיך ר' צדוק ואומר, בה נחיה ללא חטא ולא נצטרך להקריב קרבנות כפרה, נקריב רק קרבן תודה, וקרבן זה יהיה נעלה אף יותר מקרבנות נדבה שגם בהם יש צד של כפרה ותיקון.
לחיות בתודעה של תודה פירושו של דבר לחיות בריא יותר.
בספרה המרתק 'מסע אל ממלכות פנימיות' כותבת ד"ר דינה אייזן: "מכל הגישות שאנחנו יכולים לאמץ לעצמנו, גישת הכרת התודה היא החשובה ביותר וזו שיש לה את הסיכוי המרבי להגדיל את בריאותנו ואושרנו". למה? "הודיה היא ההפך מדרישה. דרישה לדבר מה או דרישה שהמציאות תתאים את עצמה לרצוננו, היא הסיבה לאומללות בחיינו, הציפייה שהעולם יתנהל בדיוק לפי רצוננו מביאה לאכזבות".
מנגד, מי שחי בתודעה של תודה נהנה מיתרונות רבים כמו:
חווים את החיים כפי שהם באמת, רואים את כל ה'יש' ומשתחררים מכעסים, מרירות ובזבוז כוחות שליליים על ה'אין'.
"כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" – אמר החכם מכל אדם בספר משלי: מי שמודה ומקרין תודה לזולת, השני ישמח וירצה לתת לו עוד ועוד.
הבעת תודה גורמת אושר ועונג הן למקבל והן לנותן.
הורמוני השמחה והעונג כמו סרטונין, דופמין ואנדורפין 'משתוללים' ועושים את מה שהם יודעים הכי טוב לעשות – לענג ולתת תחושה נפלאה.
בשפה העברית, כינויי גוף יכתבו ויאמרו לפני הפועל, למשל 'אני רוצה', 'אתה עושה' וכד',
בשתי המילים הראשונות שאנחנו אומרים בכל בוקר הסדר משתנה "מודה אני" – קודם כל ההודאה ורק אחר כך אני.
בחזרת הש"ץ הקהל לוקח חלק פעיל בסוף כל ברכה ועונה "ברוך הוא וברוך שמו" ו"אמן", רק בברכה אחת. הקהל משתתף עם החזן מתחילת הברכה ועד סופה וזו ברכת מודים, הקהל משתתף ואומר את 'מודים דרבנן'. מה שונה ברכה זו? הרב זקס ציטט את הרב אליהו שפירא בספרו 'אליהו רבה', שהסביר שהסיבה היא – אמירת תודה היא דבר שאי אפשר להשאיר לאחרים לעשות בשמנו. התודה צריכה לבוא ישירות מכל אחד ואחד.
תכל'ס:
כמה להודות? כמה שיותר.
מתי להודות? עכשיו ובכל רגע נתון.
על מה להודות? על כל דבר, כולל על המובן מאליו שאינו מובן מאליו בכלל!
איך להודות? בכתיבה, באמירה, במעשה ואפילו ע"י אימוג'י…

'עמי חי בריא'
Ami3030319@gmail.com
עמי יוגב – מרצה ומדריך לבריאות, שמחה ותזונה נכונה

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ"כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות